Zásady chování při zemětřesení

15. 10. 2008

Zásady chování při zemětřesení

Zemětřesení lze očekávat pouze v malých oblastech západních a severovýchodních Čech a severní Moravy a Slezska. Otřesy půdy mohou trvat od několika vteřin do několika minut. Po silném zemětřesení mohou přijít v nepravidelných intervalech slabší dotřesy. Proto je důležité být informován o doporučených postupech při zemětřesení.

Před silným zemětřesením:

• rozmyslet si, jak se chovat v případě zemětřesení na místě, ve kterém se nacházíte /v budově, na cestě/
  • vypnout přívody vody, plynu a energie
  • uvědomit si, zda vás neohrožují poličky, skříně a další volné předměty
  • prostudovat si důležitá telefonní čísla, lokální návod pro případ zemětřesení
  • připravit si evakuační zavazadlo

Během zemětřesení

V budově vyhledejte nejbližší bezpečné místo: rám dveří, pod pevným stolem, pultem, postelí. Nedostatek času nedovoluje vyhledat nejbližší kryt. Pozor na volně se pohybující předměty. Při vybíhání z domů pozor na padající římsy a komíny.

Ve volném prostoru vyhledejte otevřená místa dále od mostů, stožárů, vysokých stromů.

Po zemětřesení

• zachovejte klid
  • buďte připraveni na dotřesy
  • poskytněte první pomoc raněným
  • zapněte si rádio a poslouchejte instrukce
  • nepoužívejte výtahy
  • přezkoušejte plyn, vodu, elektrické vedení, v případě jejich poškození vypněte hlavní vypínače
  • v budově a okolí vyhledejte možná ohniska požáru, podle možností je buď uhaste nebo zavolejte hasiče
  • dejte si pozor při opouštění budov na padající komíny, římsy atd.
  • netelefonujte, linky musí být volné pro organizování pomoci
  • nepodnikejte soukromé cesty autem, silnice musí být volné pro záchranáře
  • sledujte příkazy policie, hasičů a záchranných týmů

Richterova stupnice

Richterova stupnice se používá v seismologii pro popis velikosti zemětřesení (tj. pro hodnocení intenzity zemětřesení podle hodnoty magnituda). Stupnici vytvořil v roce 1935 americký seismolog Charles Francis Richter (26. 4. 1900 - 30. 9. 1985). Richterova stupnice je založena na množství energie v hypocentru zemětřesení (ohnisko zemětřesení, které leží v hloubkách do 700 km pod zemským povrchem). Richterova stupnice udává intenzitu pohybu země měřenou ve vzdálenosti 100 km od epicentra zemětřesení.

Richterova stupnice

Magnitudo

Následky

Není cítit, lze pouze měřit přístroji

Nejmenší hodnota, kterou člověk rozpozná; bez poškození

Slabé zemětřesení

Slabé poškození budov blízko epicentra

Vážné poškození špatně postavených budov

Velké poškození budov

Téměř úplné zničení

Richterova stupnice je logaritmická. Richterova stupnice nemá horní hranici.

Pro dané zemětřesení platí jediná hodnota magnituda, které charakterizuje velikost daného zemětřesení.

Zdroj: HZS Karlovarského kraje